A Sennheiser az idei IBC-n a világ első kétirányú jeltovábbítást kínáló szélessávú megoldásával, a Specterával, új korszakot nyit a digitális vezeték nélküli hangátvitel terén. A forradalmi WMAS (Wireless Multichannel Audio Systems) technológiát használó Spectera a vezeték nélküli rendszerek összetettségének csökkentése mellett jelentősen növeli azok képességeit (időtakarékos munkafolyamatok, valamint teljeskörű távvezérlés és -felügyelet), az állandó spektrumérzékelést is beleértve. A Spectera kétirányú jeltovábbítást kínáló zseb-adóvevőkkel rendelkezik, melyek egyszerre kezelik a digitális fülmonitor/IFB, valamint a mikrofon/vonal jeleket. Ez a megoldás rendkívül ellenálló az RF-fading jelenséggel szemben, és a szélessávú RF-csatorna rugalmas használatára ad lehetőséget – a digitális fülmonitorok esetében pl. rendkívüli 0,7 milliszekundumos késleltetés is elérhető.

A Spectera SEK zseb-adóvevő egyazon szélessávú RF-csatornában kezeli a mikrofon- és fülmonitor jeleket, valamint a vezérlési adatokat

„Örülünk, hogy a műszaki fejlesztéssel és spektrumpolitikai munkával töltött évek gyümölcseként egy digitális vezeték nélküli ökoszisztéma született, amely számos olyan problémára kínál megoldást, melyekkel a vezeték nélküli többcsatornás rendszerek felhasználóinak jelenleg szembesülniük kell” – mondta Dr. Andreas Sennheiser és Daniel Sennheiser társ-vezérigazgató. „Szélessávú megoldásunk ideális választás nagyszabású produkciók számára, ahol többcsatornás konfigurációra van szükség (turnék, színház és broadcast alkalmazások stb.). A Spectera az ügyfelek elsőszámú vágyait és igényeit hivatott kiszolgálni: egyszerű és rugalmas használat, valamint megbízható működés. További előnyök: kevesebb hardver, minimális frekvenciakoordináció, biztonsági tartalék, valamint az igényekkel szinkronban bővülő, rugalmas ökoszisztéma.”

WMAS technológiára épülő, szélessávú megközelítés

A kétirányú jeltovábbítást kínáló, digitális szélessávú átvitel számos olyan kihívásra ad választ, melyekkel a vezeték nélküli hangrendszerek felhasználóinak, üzemeltetőinek és tulajdonosainak manapság szembesülniük kell. Néhány ezen kihívások közül: nagy csatornaszámok esetén bonyolult frekvencia-koordináció és átláthatatlan kábelrengeteg a rack-nél, valamint nagy helyigény a raktározás/szállítás során, illetve a backstage-ben, továbbá jelentős rakodási és beállási idő.

A kétirányú jeltovábbítást kínáló, szélessávú megoldás a többcsatornás vezeték nélküli rendszerek számos jellemző problémáját képes orvosolni. A backstage-ben elhelyezett, fülmonitor-adóegységekkel és mikrofon-vevőegységekkel telezsúfolt, nagyméretű rack-állványok például intelligens bázisállomásra cserélhetők.

Sebastian Georgi és Jan Watermann a Sennheiser WMAS megoldásának feltalálói. Az általuk kifejlesztett technológia az OFDM-TDMA szabadalmaztatott változata, amelyet kifejezetten a kétirányú jeltovábbítást kínáló, megbízható működést biztosító többcsatornás, kiskésleltetésű kommunikációra szabtak. Következőképpen foglalják össze ezen szélessávú és a szabványos keskenysávú megközelítés közötti különbségeket: „A hangátvitelhez (pontosabban az audio jelek és a vezérlési adatok kétirányú átviteléhez) a sok-sok különálló 200 kHz-es keskenysávú RF-vivőfrekvencia helyett egyetlen szélessávú RF-csatornát használunk. A Sennheiser megközelítésében a szélessávú RF-csatorna a helyi előírásoktól függően egy 6 vagy 8 MHz-es TV-csatorna. A WMAS rendszer az audio kapcsolatokat ebbe a csatornába szervezi. Az audio jelek átviteléhez minden hangkapcsolat esetében (legyen az mikrofon vagy fülmonitor) meghatározott időintervallumokat rendelnek – a biztonsági sávval elválasztott két külön-külön csatorna használata helyett most először nyílik lehetőség arra, hogy a fülmonitor- és mikrofonjelek átvitele egyazon TV-csatornában történjen. Amikor egy adott audio kapcsolatra kerül sor, akkor az minden esetben az RF-csatorna teljes szélességét használja, így az RF-fading jelenség sokkal kisebb valószínűséggel fordul elő. Ez egy 8 MHz-es RF csatorna esetében 40-szeres, egy 6 MHz-es TV-csatorna esetében pedig 30-szoros diverzitásnak felel meg. A spektrális sűrűség is alacsony, ami megkönnyíti a frekvenciák újrafelhasználását – pl. egy nagyobb fesztiválhelyszínen vagy broadcast komplexumban, illetve az egymás szomszédságában működő színházak között.”

Sokkal kevésbé összetett rendszerek

A Spectera ökoszisztéma egyik leglenyűgözőbb újítása minden bizonnyal a bázisállomás, amely 32 bemenetével és 32 kimenetével 1U rack-nyi helyen képes egy vezeték nélküli mikrofon-vevőegységekkel és fülmonitor-adóegységekkel telepakolt rack-szekrényt helyettesíteni. Egyetlen szélessávú RF-csatornában (6 vagy 8 MHz) egy teljes produkció levezényelhető. A rendszer kompakt voltát fokozza a zseb-adóvevő, amely egymagában képes biztosítani a fülmonitor/IFB jelek vételét, valamint a mikrofon-/vonaljelek küldését. „Nemcsak az előadóművészek számára jelent nagy előnyt, ha csak egyetlen eszközt kell használniuk” – mondta Bernd Neubauer, a Spectera termékmenedzsere – „ez a hangmérnökök munkáját is megkönnyíti, hiszen egyfajta eszközzel kell foglalkozniuk, és szükség esetén gyorsan bővíthetik a rendszert egy-egy mikrofonnal/fülmonitorral. A raktározás is egyszerűsödik, csupán egyetlen bázisállomás és két frekvenciaváltozatú – UHF és 1G4 – zseb-adóvevő és antenna számára kell helyet találni.”

Egy teljes produkció eszközparkja (mikrofonokkal és fülmonitorokkal) elfér egyetlen 19″/1U rack-nyi helyen. A Spectera bázisállomás alatt egy L 6000 töltőállomás található a BA 70 tölthető akkuk töltésére szolgáló töltőmodulokkal. A Spectera ugyanazokat az akkukat használja, mint az Evolution Wireless Digital sorozat.

Egy kézzel fogható jövőbiztos professzionális vezeték nélküli megoldás – méghozzá kétirányú jeltovábbítással

A Spectera a vezérlés mellett a monitorozást is forradalmasítja: a háttércsatorna biztosításán túl folyamatos kétirányú kommunikációt tesz lehetővé a tökéletes távvezérlés érdekében. Az állandó vezérlési adatfolyam a következőkre ad lehetőséget: hangbeállítások módosítása, fülmonitor és mikrofon jelszintek változtatása, RF-jelerősség és akku töltöttségi szint figyelemmel kísérése, stb. Az AES 256 titkosítás mind az audio jelek, mind a vezérlési adatok tekintetében megfelelő adatvédelmet biztosít.

Emellett minden egység segít a spektrum folyamatos érzékelésében, ami azt jelenti, hogy más rádiófrekvenciás források potenciális interferenciáját is vizsgálják. A Spectera segítségével először nyílik lehetőség arra, hogy a ténylegesen használt RF-csatorna „mögé nézzünk” és észleljük az interferenciát.

Kiváló hangminőség

A Spectera – különböző alkalmazás-optimalizált audio kodekek alkalmazásával (32 bites pontossággal végzett belső folyamatokon keresztül) – jellegzetes Sennheiser digitális hangminőséget biztosít mind a mikrofonok és hangszerek, mind a fülmonitorok számára.

Egy monitorkapcsolatra van hirtelen szükség a broadcast stúdióban? Csak egy zseb-adóvevővel kell bővíteni a már futó rendszert.

11 Audio Link üzemmód áll rendelkezésre ahhoz, hogy a produkció során minden egyes hangkapcsolathoz megfelelő hangminőséget, késleltetést, csatornaszámot és működési tartományt válasszunk. A kezelőnek mindig a teljes RF-csatorna rendelkezésére áll: használhatja úgy, hogy kevesebb kiváló minőségű audio linket biztosít, vagy úgy, hogy több linket engedélyez, és ennek megfelelően csökkenti a minőséget. A Spectera minden egyes Audio Link üzemmódban hihetetlenül tiszta hangzást biztosít, ami „különösen a fülmonitort használók számára jelent majd nagy pozitív változást” – mondta Neubauer. „A Spectera segítségével lenyűgözően tiszta és precíz digitális fülmonitor hangzás érhető el, rendkívül alacsony, akár 0,7 milliszekundumos késleltetéssel. A Dual Mono átvitelnek köszönhetően a fülmonitorban a csatornák tisztán elkülönülnek, az optimális teljesítmény érdekében megnövelt hangzástérről gondoskodva.”

Benedikt Euen, a Spectera termékmenedzsere hozzáteszi: „A Spectera meglehetősen takarékosan bánik a spektrum-erőforrásokkal, mivel a fülmonitor- és mikrofonjeleket egyazon TV-csatornában képes kezelni. Emellett a fesztiválokon a hangmérnökök közötti frekvenciakoordinációt is megkönnyíti, és gyorsabb munkafolyamatokat tesz lehetővé. Például, ha egy nagyobb zenekar lép színpadra egy fesztiválon, akkor csupán az RF-csatornájuk némításának kikapcsolására van szükség ahhoz, hogy az egész zenekar „adásba kerüljön”. Míg a keskenysávú rendszerek rögzített frekvenciákhoz kötődnek és fix szerepkört töltenek be, addig a Specterával teljesen rugalmasan kezelhetők a show-k, illetve produkciók. További fülmonitorra van szükség? Semmi gond! Csak be kell sorolnod egy újabb előadóművészt a 64 hangkapcsolat közé? Elég hely áll rendelkezésedre!”

Ismerjük meg közelebbről a Spectera rendszer elemeit

Bázisállomás – rack-be építhető (1 U), akár 64 vezeték nélküli audio kapcsolattal

A helytakarékos, rack-be szerelhető bázisállomás a Spectera ökoszisztéma lelke. Mindössze 19″/1U rack-nyi helyen akár 64 audio kapcsolat kezelésére is képes, ami 32 bemenetet és 32 kimenetet jelent. Egyetlen bázisállomás akár két szélessávú RF-csatorna befogadására is képes. A bázisállomás frekvencia-független; a bázisállomás helyileg megfelelő licencének aktiválása automatikusan betölti az engedélyezett frekvenciatartományokat.

A Spectera bázisállomás (front és hátoldal)

A bázisállomás tervezésekor kulcsfontosságú szempont volt a redundancia (biztonsági tartalék). A bázisállomás két tápegységgel, elsődleges és másodlagos Dante csatlakozókkal, az opcionális redundáns MADI csatlakozásokhoz (optikai vagy BNC) két bővítőhellyel és négy antenna porttal rendelkezik, melyek a redundancia biztosításán túl kiterjesztett, szinkronizált antennazóna lefedettséget, illetve nagyobb rendszerkapacitást tesznek lehetővé (további frekvenciatartományok használatával). Az egység kaszkádportjai egy jövőbeli firmware-frissítéssel aktiválódnak. Érdemes megjegyezni: a bázisállomás nem rendelkezik RF-komponensekkel, így nem lép fel interferencia a rackben lévő egyéb vezeték nélküli berendezésekkel.

SEK zseb-adóvevő: egy igazi Jolly Joker. Mikrofon vagy fülmonitor: egyre megy.

A SEK egy igazi helytakarékos megoldás, mert egymagában képes betölteni a fülmonitor zsebvevő és a mikrofon/hangszer zsebadó szerepét – és az éppen aktuális szerep egy-egy show során rugalmasan módosítható.

A zseb-adóvevő egy 3-pólusú csatlakozót kínál lavalier vagy headset-mikrofonok (lásd. a Sennheiser modellek széles választékát), illetve hangszerkábelek (pl. a CI 1-4) csatlakoztatásához. Az illesztett impedanciájú, nagyteljesítményű fejhallgató-erősítővel felszerelt 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozóhoz professzionális Sennheiser fülmonitorok csatlakoztathatók. A SEK kijelzőjén akkor is tárolódnak az eszközinformációk, ha az egységet kikapcsolják.

A zseb-adóvevő UHF (470–608 MHz és 630–698 MHz) és 1G4 (1350–1400 MHz és 1435–1525 MHz) frekvenciaváltozatban kapható. A táplálás tölthető BA 70 akkuról történik (ua., mint az Evolution Wireless Digital esetében), és az üzemidő a kiválasztott konfigurációtól függően akár hét óra is lehet.

DAD antenna – egy igazi kakukktojás

Az IP 54 védelemmel ellátott DAD antenna egy olyan adóvevő antenna, amely egyszerre képes kezelni a mikrofon/vonal és a fülmonitor jeleket, valamint a vezérlési adatokat. Az antenna RF-komponenseket is tartalmaz, így nincs szükség antennaerősítőkre, -elosztókra vagy -összegzőkre. Itt történik az RF-jel digitalizálása, ezért a DAD antenna nem BNC csatlakozón és koaxkábelen keresztül, hanem egy masszív RJ 45 csatlakozón és Cat 5e kábelen keresztül csatlakozik a bázisállomáshoz, melyek sokkal könnyebben kezelhetők, költséghatékonyabbak, és a koaxkábelekkel ellentétben nem hajlamosak a kábelveszteségre. Az antenna táplálása a bázisállomásról történik, PoE-n keresztül.

A Spectera antennaváltozatai: 1G4 (balra) és UHF (jobbra)

A Sennheiser kiváló minőségű Cat 5e kábeleket kínál 10 m, 25 m és 50 m hosszúságban. Nagyobb helyszínek lefedésénél arra is van lehetőség, hogy a Layer 1 adattartalmakat optikai szálakon továbbítsák.

LinkDesk szoftver

Ha a bázisállomás a Spectera ökoszisztéma lelke, akkor a vadonatúj LinkDesk szoftver a gerince. Ez a Mac-en és PC-n egyaránt futó asztali alkalmazás a számítógépet távvezérlő és felügyeleti központtá alakítja.

Itt az összes audio beállítás és RF átvitelre vonatkozó információ megjeleníthető, a kezelő pedig szabadon választhat az Audio Link üzemmódok közül (azok kapcsolódó hangminőség, késleltetés, hatótávolság stb. beállításaival együtt), valamint a teljes rendszer vezérlését és felügyeletét is távolról végezheti.

A LinkDesk szoftver a Mac-et, illetve PC-t távvezérlő és felügyeleti központtá alakítja

Euen szavaival: „A többcsatornás vezeték nélküli rendszerek beállítása szoftveres oldalról is igazi kihívást jelenthet. Ezért különféle útmutatások bevezetésével kívánjuk elősegíteni, hogy a rendszermenedzsment a lehető leggyorsabb és legegyszerűbb legyen. A LinkDesk-en belül az egyes produkciók a kapcsolódó rendszerkonfigurációkkal el is tárolhatók, és igény esetén gyorsan előhívhatók, amivel egy-egy esemény során idő és energia takarítható meg.” Az intelligens értesítések további segítséget nyújtanak.

A LinkDesk szoftver a bázisállomás aktiválását is kezeli (egyetlen csomópont-alapú licenceken keresztül). A szoftver az adott helyi licenckód megadását követően gondoskodik arról, hogy a rendszer a frekvenciák, az RF-csatorna sávszélesség és az átviteli teljesítmény tekintetében a helyi előírásoknak megfelelően működjön, és az üzemeltetőknek zöld utat adjon.

Elérhetőség és az ökoszisztéma fejlesztése

A Spectera már előrendelhető. A szállítás megkezdésének dátumát 2025 első felében jelentik be. 2025-ig különleges bevezető árak lesznek érvényben.

A Spectera a várható hardver-, szoftver-, funkció- és szolgáltatásfejlesztéseknek köszönhetően folyamatosan fejlődni fog. Hardver oldalról az SKM kézimikrofon lesz a következő kiegészítés. Funkciók tekintetében a professzionális médiajelek továbbítására vonatkozó SMPTE ST 2110 szabványcsalád integrálását tervezik, amely a Merging Technologies HAPI-ján keresztül valósítható meg.

A Spectera egy folyamatosan bővülő ökoszisztéma; broadcast alkalmazásokhoz az ST 2110 integrálását tervezik.

„A Spectera ökoszisztéma lehetőséget kínál a hangipar számára, hogy leküzdje a vezeték nélküli eszközök használatát megnehezítő problémákat” – mondta Neubauer. „Az új technológia kapcsán szorosan együttműködünk a hangipar szereplőivel, valamint szívesen vesszük az ügyfelek visszajelzéseit a rendszer teljesítményére és a használati forgatókönyvekre vonatkozóan. A jövőbeli frissítéseket ezek figyelembevételével alakítjuk.”

Új alkalmazások kilátásban

„A Spectera a többcsatornás vezeték nélküli hangzás forradalmasításán túl új lehetőségeket is kínál” – mondta Andreas Sennheiser. „Ezek egyike a 3D-s immerzív hangzás. Az RF hangátvitel külső órajellel történő szinkronizálásának köszönhetően a Spectera az első olyan megoldás, amely a fázis-koherens vezeték nélküli hangátvitelen keresztül képes az immerzív hangrögzítésre és hangvisszaadásra.”

„Az ezen ökoszisztéma által támogatott új munkafolyamatok minden bizonnyal új kreatív felhasználási módokat fognak életre hívni a vezeték nélküli hangtechnika területén” – tette hozzá Daniel Sennheiser.

A Sennheiser WMAS technológiája által támogatott redundancia

A Sennheiser WMAS technológiája által támogatott redundancia

szept 9, 202410 min read

Dr. Sebastian Georgi a Sennheiser fejlesztés alatt álló WMAS rendszerének egyik rendszermérnöke. Georgi több mint 10 éve foglalkozik a vezeték nélküli szélessávú megoldások kutatásával, és azok professzionális hangtechnikai eszközökben történő alkalmazásával. Georgi doktori disszertációját a Hamburgi Műszaki Egyetemen az ortogonális…

A keskenysávú/szélessávú rendszerek párhuzamos működésének vizsgálata

A keskenysávú/szélessávú rendszerek párhuzamos működésének vizsgálata

jún 22, 202320 min read

A nagyobb koncerteken, színházi produkciókban és broadcast stúdiókban alkalmazott nagyszabású vezeték nélküli RF-rendszereket tekintve igazán érdekesnek és ígéretesnek tűnik a vezeték nélküli többcsatornás hangrendszer (WMAS) működési elve. De vajon kiállja-e…

WMAS technológia – A vezeték nélküli hang jövője

WMAS technológia – A vezeték nélküli hang jövője

febr 24, 202311 min read

Az újfajta vezeték nélküli technológia, mely forradalmasítja a nagyszabású események lebonyolítását Egyeztető találkozók az érintett szabályozó szervekkel, bemutatók a kiemelt vezeték nélküli felhasználóknak és döntéshozóknak – talán egy újfajta vezeték…