Olyan ritka hangszerek is helyet kaptak a MIM-ben, mint a Ghatam, és az átlagosabb hangszerek mellett gyűjtők darabjai is megtalálhatók. A MIM 12.000 darabos gyűjteményéből körülbelül 4.000 darab kerül bemutatásra. Az ultra-modern kép- és hangtechnika segítségével a hangszerek hangja is megszólal: a látogatók ízelítőt kaphatnak a klezmer zenéből, vagy meghallgathatják a japán nagydob (o-daiko) erőteljes durrogását, így a már ismerős hangzásokon túl, eddig ismeretlen zenei világokba is elkalandozhatnak.

 
 

mimgp_2.jpgA zenés világkörüli utazás a múzeum felső szintjén folytatódik – Afrikába, a Közel-Keletre, Közép-Ázsiába, Kelet-Ázsiába, Délkelet Ázsiába, Óceániába, Latin-Amerikába, Észak-Amerikába és Európába. A zenetörténet minden egyes sarokban életre kel, a hangszerek lehető legszélesebb választékát bemutatva, változatos zenei műfajokon keresztül, a kínai operától kezdve a tipikus jazz big band-ekig. További érdekesség az „Élménycsarnok” (Experience Gallery), ahol a látogatók meghallgathatják és kipróbálhatják a számukra ismeretlen hangszereket, valamint a restauráló műhely, ahol a látogatók egy nagy üvegablakon keresztül betekintést nyerhetnek a történelmi hangszerek helyreállítási, javítási munkálataiba. A MIM ezen túl egy saját koncertteremmel is rendelkezik.

 
 

A MIM körülbelül 1.800 kompakt, fejhallgatós guidePORT vevőegységet használ, melyek segítségével elkalauzolhatja a látogatókat a zenei utazás során. Ezeken keresztül hallgathatják a látogatók a hangszerek, és a múzeum 300 pontján vetített videók hangját – teljesen automatikusan és CD minőségben. Robert Généreux, észak-amerikai guidePORT szakértő szavaival: „A hangminták, a zene és a kommentárok ekkora gazdagsága természetesen elképzelhetetlen lenne hangfalak használatával – csak teljes hangzavar jönne létre. Ezzel szemben a guidePORT alakjában – a vezeték nélküli technológiának és a fejhallgatónak köszönhetően – a múzeumlátogatás során minden egyes látogató saját tárlatvezetőt kap maga mellé. A hallgatási pontokon, és a kiállítási tárgyaknál rejtett azonosítókat helyeztek el, így a „tárlatvezető” rendszer automatikusan tudja, hogy mely információt, illetve zenei illusztrációt kell lejátszania az adott kiállítási tárgynál. A zene, illetve a videó bejátszás hangja szinte észrevétlenül úszik be – mind az előre rögzített hanginformációk, mind az élőben közölt információ esetében. A jeladáshoz körülbelül 80 guidePORT jeladót használnak. Amikor a látogató elhagy egy információs területet, a hang újra elhallgat, a zene elhalkul.”

 
 

mimgp_3.jpgBob Ulrich, a múzeum alapítója és az igazgatótanács elnöke: „A MIM esetében a zene a minden – ezért nagy körültekintéssel választottuk ki a használni kívánt hangtechnikát. A guidePORT alakjában egy olyan rendszerre leltünk, amely azon túl, hogy rendkívül felhasználóbarát és műszakilag igen meggyőző, a kipróbált „tárlatvezető” rendszerek közül a legjobb hangminőséget nyújtja. A guidePORT ezért fontos eszköz számunkra, hiszen ennek segítségével biztosítjuk látogatóink számára – a gyermekektől kezdve a zenei szakemberekig -, hogy egyedülálló élményben legyen részük, hogy egy egészen újfajta módon hallják, lássák és érezzék meg a zene egyesítő erejét.”

 
 

www.themim.org

 

 

 

 

 

Képaláírások:

 

MIM.Octobass.jpg: A guidePORT rendszernek köszönhetően a Phoenix-beli MIM-ben megszólal a világ hangszereinek apraja és nagyja

 
 

guidePORT.jpg: A látogatók „tárlatvezetője” – a MIM körülbelül 1.800 ilyen eszközt tart használatra készen.

 
 

MIM_Bob Ulrich_0021.jpg: Bob Ulrich, a MIM alapítója és az igazgatótanács elnöke

 
 
 

A képeket a MIM szíves engedélyével használtuk fel.