A hangmérnököknek mostantól akár 184 MHz-es sávszélesség is rendelkezésükre áll, így a világ bármely táján képesek alkalmazkodni az átviteli feltételekhez és megakadályozni az egyéb adóegységekből származó interferenciát – ugyanazzal a kitűnő csatorna elkülönítéssel és erős zavaró jel immunitással, amelyet a professzionális Sennheiser rendszerektől megszoktak. „A vevőegységeket igen kitűnő minőségű erősítőkkel láttuk el,” magyarázza Astrid Vettin, a professzionális rendszerek termékmenedzsere. „Magas IIP3 értékük biztosítja – mely a keresztmodulációval szembeni ellenálló képesség minőségi kritériuma –, hogy a keresztmodulációs produktumok nagymértékben visszaszorulnak. Ez azt jelenti, hogy problémás rádiófrekvenciás körülmények között is megbízható lehet a vétel.”

Az EM 3732-II duál vevőegység Command funkcióval rendelkező változatban (EM 3732 COM-II) és egycsatornás vevőegységként (EM 3731-II) is kapható. Mindegyik vevőegység kitűnő hangminőséget és felhasználóbarát működést kínál. Tisztán olvasható OLED kijelző, egyértelmű menüszerkezet, frekvenciapásztázó funkció és a megfelelő adóegységek infravörös interfészen keresztül végezhető programozása segíti jelentősen a hangmérnök munkáját. A digitális AES3/EBU kimenetnek köszönhetően a vevőegységek közvetlenül digitális keverőpulthoz csatlakoztathatók, miközben az ethernet aljzaton keresztül hálózatba is integrálhatók, így PC-n vagy Mac-en keresztül, távolról is ellenőrizhetők és vezérelhetők.

Többcsatornás alkalmazásoknál megbízhatóbb átvitel

A szélesebb sávszélességen túl az SK 5212-II zsebadó másik új jellemzője az „Alacsony keresztmodulációs” üzemmód. Ebben az üzemmódban egy adott frekvenciaablakon belül kb. 30%-kal több csatorna helyezhető el, mint korábban – 10 mW-os átviteli teljesítmény mellett.

Normál esetben a használható csatornák számának az ún. adóegység keresztmoduláció szab határt, melyben az adóegység használható jele keveredik az antenna által fogott egyéb adóegységekből vagy interferencia forrásokból származó jelekkel. Az eredményül kapott nagyszámú nemkívánatos interferencia produktum a hasznos jellel együtt átvitelre kerül. Az adóegység keresztmoduláció problémája mindenhol jelentkezik, ahol több adóegységet használnak egymáshoz közel – pl. színpadon, vagy broadcast alkalmazásoknál, ahol több előadó és vendég szerepel.

Astrid Vettin: „Az SK 5212-II “Alacsony keresztmodulációs” üzemmódja most az adóegység keresztmoduláció jelentős visszaszorítását teszi lehetővé. Ennek eredményeképpen a csatornák sokkal közelebb pakolhatók egymáshoz, és a spektrum sokkal hatékonyabban kihasználható. Persze az is előfordul, hogy valaki egyszerűen csak az üzemmód által kínált fokozottabb megbízhatóság előnyeit élvezi.” Az adóegység természetesen normál 10 mW-os üzemmódban is működtethető – így növelve a rendelkezésre álló üzemidőt –, illetve a tartomány megnövelése céljából 50 mW-on történő jelküldésre is képes.

„Az adóegység a plussz funkció ellenére is olyan kompakt, mint annak előtte, és csak egy AA elemet használ,” magyarázza Astrid Vettin. „Broadcast alkalmazások, musicalek és élő produkciók esetén, ahol az adóegység mérete kulcsfontosságú szerepet játszik, világszerte az SK 5212-II az elsőszámú választás.”

Az új eszközök frekvencia-tartománya: 470 – 638 MHz (L tartomány), 614 – 798 MHz (N tartomány) és 776 – 960 MHz (P tartomány).

Az SK 5212-II zsebadó és az EM 3732-II duál vevőegység (EM 3732 COM-II és EM 3731-II változatával) már kapható.