Nyitvatartási időnk: hétfő-péntek 9-17 óra. Szombati munkanapokon (dec. 7-én és 14-én) zárva tartunk.

A Sennheiser tíz évvel ezelőtt megjelent HD800 típusszámú fejhallgatója, több mint 60 éves kutatás és fejlesztés eredménye volt. Megjelenése tiszteletet parancsolt, izgalommal kísért figyelmet kapott a fejhallgatók világában, ugyanúgy, mint későbbi modell-testvére a HD 800S. Mi megkülönböztette a HD800-at a konkurens márkák termékeitől? A nyitott karakterisztikájának köszönhető képessége, hogy egyértelműen tisztább hangokat, nyílt hangzásteret, nagyobb mértékű megjelenítést tudott leképezni. A most megjelent HD820 típus a Sennheiser „Audiophile Range” választékának legfiatalabb tagja, egy kompromisszummentes, audiofil, zárt fülkagyló-konstrukciójú modell, a német audio-cég legújabb zászlóshajója, tervezője Axel Grell.

Az extra tartozékként fából készült tárolóból – mintegy elegánsan kínálóból – előtűnő, lenyűgöző kivitelű fejhallgató arculatában örökölt az előző modellektől, bár itt még inkább kihangsúlyozott a légiességre való törekvés. A minden részletre kiterjedő alkotói figyelem egy esztétikus, időtlen klasszikust és természetes technikai szépséget eredményezett. A feltűnően jellegzetes ipari formatervezés frappánsan ötvözi a formát és a funkciót, véleményünk szerint inkább a jól sikerült munka felől irányadó, mintsem technikai.

Egy robusztus fém fejpánt belső csillapítással tartja fejünkön a két jókora fülkagylót. Réteges, fém és műanyag fejpánt-szerkezet remekül szabályozható, biztosítva a hosszú idejű, kényelmes zenehallgatást. A fejhallgató szerelvényeinek megalkotásakor a rozsdamentes acél mellett az űrhajózási iparágban használatos legfejlettebb, nagy szilárdságú, nagyon tartós, szuper könnyű anyagok kerültek „megfaragásra”. A gyakorlott kézműves munkával készült puha, mikroszálas fülpárnák kivételes kényelmet biztosítanak, kizárják a hallgatót a környezeti zajok negatív hatásából.

A kör-alakú, 56 mm átmérőjű gyűrűs-membrán még sokkal egyenletesebb lesugárzásra képes a síkban, mint a korábbi modellek esetében. A keltett hang hullámfelülete az eddigiekhez képest jobban hasonlít a sík korongra, olyan hullámlöketet képes kelteni, mint a természetben előforduló hangnyomás energia-eloszlási képe.

Az egyedülálló fülkagyló kiképzése csekély szögben előre, az orrunk felé, irányítja a hanghullámokat, hogy természetesebb térbeli hallgatási élményt hozzon létre. A zárt kialakítású, a teljes fület körbe ölelő fülkagylóval rendelkező, dinamikus rendszerű fejhallgató egyik legfőbb különlegessége a rezonanciákat minimálisra csökkentő, egyedülálló, Gorilla Glass takaró-lap. Kialakítása befelé nézve domború, ami visszaveri a rákerülő hanghullámokat, ezáltal visszavezeti a hang-kamrába. Nem is akárhogyan! Szórtan. Hatására újra értelmezhetjük a zárt-kagylós fejhallgatókról kialakított álláspontunkat. Tehát visszatükrözi a hangot az abszorpciós kamrába. A membrán mozgás keltette akusztikus energia általában hajlamos arra, hogy a kamrák hátfaláról történő visszaverődéskor, az éppen abban a pillanatban keletkező bizonyos frekvenciákra ráüljön, velük interferrálódjon vagy állóhullámot képezve közömbösítse azokat. A domborúra hajlított üveg irányítja a rezgéseket, így azok nem hozzák létre az előbb említettek hatására képződő negatívumokat. Ez egy egyszerű és logikusan tervezett, meglepően hatékony alkatrész.

OLVASD TOVÁBB

A meghallgatás

A belső hang, úgy mondják: intuíció, avagy ösztönös megérzés. A hosszú ideig tartó bejáratás, fotózás, szemrevételezés ideje alatt már kialakult egy „szinte hallom” érzés, pedig addig csak a kezemben fogtam ezt a fejhallgatót, illetve egy szomszédos szobából követtem a bejáratást.

A legnehezebben „tálalható” szimfonikus remekek egyikét választottam, Igor Stravinsky – The Rite of Spring című művét, a New Philharmonia Orchestra lendületes és energikus előadásában, Rafael Frühbeck de Burgos vezényletével. Erre a műre mindent lehet mondani csak azt nem, hogy eljátszása alatt ellustulnak a zenészek, unatkozik a hallgatóság. Mindkét részről nehéz fizikai munka!
Az egyik első dolog, az ütemekben lévő első hangok elhangzásakor a tér és az energiák együttes hatása. A lágy oboa és szaxofon bevezető után bombasztikus hangorkán, a vonók rikoltása, a rézfúvók elsöprő ereje következett. Az egész hangrendszerre nagy feladat hárul, a HD820 érzékeltetni tudja az egy szál klarinét vagy fuvola és oboa hangzási energiájának terjedelmét, a szólóhangszer és a nagyzenekar többi hangszere keltette dinamika zuhatagában. Minden apró részletet hallani a zenekar klasszikus elhelyezkedéséből adódó térből, a tér mélységéből, az első hegedűstől a fa- és rézfúvósokon, nagybőgőkön át, az ütőhangszerekig a hátsó sorokból. Zárt kamrával rendelkező fejhallgatók esetében még nem észleltem ezt ennyire szignifikánsan.

OLVASD TOVÁBB

A cikket teljes terjedelmében megtalálhatod a Hangzásvilág weboldalán: http://hangzasvilag.hu/sennheiser-hd820-fejhallgato/