Az Európában DVB-T (Digital Video Broadcast – Terrestrial), illetve az Egyesült Államokban DTV (Digital Television) néven is emlegetett digitális földfelszíni sugárzású televíziózás (DTTV) bevezetése már évek óta gyors ütemben halad világszerte.

A DVB-T egy, a földfelszíni digitális televíziózásra vonatkozó nemzetközi jelátviteli szabvány. A digitális TV jeleket ugyanabban a frekvencia-tartományban továbbítják, mint analóg elődjeiket, és ugyanebben a tartományban működik az RF vezeték nélküli audio jelátviteli technológia is. A vezeték nélküli audio jelátvitel használói másodlagos használóként az analóg TV csatornákat is tudják használni. Európában és Afrikában az analóg televíziózás a 8 MHz széles UHF csatornából csak 7 MHz-et használ. A fennmaradó 1 MHz-es „hézagot” mostanáig kommunikációhoz, riportkészítésnél jeltovábbításhoz és bizonyos mértékig vezeték nélküli mikrofonokhoz használták.

frek_01.jpg

1. ábra: TV-csatorna analóg TV jellel
Ezért a digitális televíziózás bevezetése előtt az UHF frekvencia-tartományon az analóg TV adók és a vezeték nélküli audio jeladó eszközök osztoztak:
frek_02.jpg
frek_03.jpgAnalóg TV-csatorna (8 MHz széles)
RF vezeték nélküli mikrofon jelátviteli frekvenciája (200 kHz széles)
frek_04.jpg2. ábra: Ahogy az UHF tartományt az analóg TV csatornák és a vezeték nélküli jeladó eszközök korábban használták
Mindamellett a digitális televíziózás teljesen elfoglalja a 8 MHz széles csatornát. A DVB-T által használt új digitális jelforma miatt az 1 MHz-es „hézag” többé nem áll rendelkezésre.
3. ábra: TV-csatorna DVB-T jellel
A vezeték nélküli mikrofonokhoz jelenleg rendelkezésre álló spektrum, főként az analóg és digitális TV adók párhuzamos működésének következtében, számos országban nagyon korlátozott.
 frek_05.jpg
frek_06.jpgAnalóg TV csatorna (8 MHz széles)
RF mikrofon jelátviteli frekvenciája (200 kHz széles)
Digitális TV csatorna (8 MHz széles)
4. ábra: Ahogy az UHF tartományt az analóg és digitális TV csatornák, valamint a vezeték nélküli audio jeladó eszközök jelenleg használják
Továbbá megfigyelhető, hogy a TV csatornákhoz rendelkezésre álló UHF spektrumot nemzetközi szinten egyre szűkebbre szabják, hogy a DVB-H-hoz (Digital Video Broadcasting – Handheld) hasonló új szolgáltatásoknak helyet adjanak. Azok az új rendelkezések, melyek lehetővé teszik, hogy a nem rendszeresen használt frekvenciákat új elsődleges használóknak (pl. mobil kommunikációs szolgáltatóknak) adják, tovább csökkentik azoknak a frekvenciáknak a mennyiségét, melyek technikailag a vezetéknélküli audio jelátvitelhez használhatók.
frek_07.jpg
frek_08.jpgÚj szolgáltatások
RF mikrofon átviteli frekvenciája (200 kHz széles)
Digitális TV csatorna (8 MHz széles)
5. ábra: Ahogy az UHF tartományt a digitális TV csatornák, a vezeték nélküli audio jeladók és az új szolgáltatások használni fogják
Egyértelmű, hogy a vezetéknélküli audio jeltovábbításhoz szükséges frekvencia erőforrások további csökkenése várható.
A televíziónak elsődleges státusza van a VHF és UHF tartományban; a vezeték nélküli mikrofonok csupán másodlagos használók. Ezért a vezeték nélküli mikrofonok működése csak akkor megengedett, ha nem zavarja a televíziós vételt. Ha egy vezeték nélküli mikrofon egy digitális TV csatornán belül működik, interferencia léphet fel (pl. „lefagy” a kép a TV képernyőn). Általános szabályként elmondható, hogy ha egy DVB-T vevőnek televíziós jelek vételére van lehetősége, vezeték nélküli mikrofon nem működhet ugyanabban a csatornában. Ahhoz, hogy egy vezeték nélküli mikrofon megbízhatóan működjön a digitális TV-vel egyazon csatornában, a mikrofonnak a digitális TV-ét jóval meghaladó jelszintre lenne szüksége.
frek_09.jpg
6. ábra: Vezeték nélküli mikrofon a digitális TV csatornában
A különböző városokban végzett méréseink azt mutatták, hogy a Sennheiser vezeték nélküli mikrofonok képesek a nagy-teljesítményű DVB-T jeladókkal szomszédos csatornákban működni. A DVB-T jel szűrő-töréspontja és a vezeték nélküli mikrofon vivőhulláma közötti távolság 400 kHz és 1 MHz között van és függ a DVB-T jeladó szűrőjének minőségétől.
frek_10.jpg
7. ábra: Vezeték nélküli mikrofon egy szomszédos csatornában
Az alábbi két hangmintában az audio jelet időközönként egy TV jel zavarja:
1. hangminta (Az audio jel időközönként egy analóg TV jel okozta interferenciának van kitéve)
2. hangminta (Az audio jel időközönként egy digitális TV jel okozta interferenciának van kitéve)
A digitális TV jel teljesen más jelszerkezettel és spektrummal rendelkezik, mint az analóg TV jel. Könnyen előfordulhat, hogy a használók anélkül dolgoznak egy foglalt digitális TV csatornában, hogy észrevennék azt, mivel az audio jel a mikrofon vevőegységnél – egy csatornában működve – jóformán megkülönböztethetetlen a szokásos fehér zajtól. Ezért a zaj nem tekinthető szabad csatornára utaló jelnek.
Szabad frekvenciák keresésekor számos RF vezeték nélküli vevőegység csak a stabil FM jelek szintjét jelzi, miközben a DVB-T jelszinteket nem vagy csak részben ismeri fel. Ezzel szemben a Sennheiser Evolution vezeték nélküli G2 és az új G3 vevőegységek kiválóan jelzik a DVB-T szinteket. Egy másik hatékony módja a digitális TV jelek megtalálásának, hogy a drága spektrum-analizátor helyett DVB-T set-top box-ot használunk.
A DVB-H (Digital Video Broadcasting – Handheld) próbaműködtetése például (melyet TV adások mobiltelefonra és PDA-ra való közvetítésével kapcsolatban folytattak Berlinben) szintén világosan mutatja, hogy a jövőben az audio jelek vezeték nélküli továbbítására egyre kevesebb frekvencia áll majd rendelkezésre. A mikrofon csatornákhoz szükséges frekvencia-tartományok optimális használatához új SIFM (Sennheiser Intermodulation Frequency Management) szoftverünk nyújthat segítséget, mely a többcsatornás RF vezeték nélküli rendszerekhez kiszámolja a keresztmoduláció-mentes frekvenciákat.
Ha valaki nagyszámú mikrofoncsatornát akar elhelyezni egy ilyen “telített” spektrumban, egyre fontosabb a nagyfokú szelektivitás és a keresztmodulációval szembeni nagyfokú ellenállás, hogy biztosított legyen a zavarmentes többcsatornás működés.
Ha egy vevőegység nagymértékben ellenálló a keresztmodulációval szemben, garantált a megbízható jelátvitel és a frekvencia spektrum sűrű betöltése. Az igen hatékony szűrőknek köszönhetően vevőegységeink egyszerre csak egy meghatározott frekvencia-tartományt (azaz frekvencia csoportot) “látnak” és képesek kiszűrni az interferenciát, így gondoskodva a kiváló szelektivitásról.
Bár időnként a nagyobb rugalmasság a frekvencia kiválasztását illetően előnyös lehet, azonban csökkenti az interferenciával szembeni ellenállást. Ez különösen az erős RF jeleknek kitett környezetben igaz. A széles kapcsolási sávszélesség „szélesre tárja az ablakot” a többi nemkívánatos jel (pl. digitális TV csatornák és egyéb vezeték nélküli mikrofonok), valamint annak keresztmodulációs produktumai előtt.
Mivela Sennheiser kiemelt fontosságot tulajdonít a lehető legnagyobb működési biztonság és a legkiválóbb minőségű jelátvitel elérésének, termékeink – az 5000-es és 3000-es és az új 2000 sorozattól kezdve az Evolution vezeték nélküli G2 / G3 mikrofonokig – világszerte megbízható működést biztosítanak a felhasználók számára, még a legnagyobb professzionális többcsatornás rendszerek esetén is.