Ezért a digitális televíziózás bevezetése előtt az UHF frekvencia-tartományon az analóg TV adók és a vezeték nélküli audio jeladó eszközök osztoztak:
Analóg TV-csatorna (8 MHz széles)
RF vezeték nélküli mikrofon jelátviteli frekvenciája (200 kHz széles)
2. ábra: Ahogy az UHF tartományt az analóg TV csatornák és a vezeték nélküli jeladó eszközök korábban használták
Mindamellett a digitális televíziózás teljesen elfoglalja a 8 MHz széles csatornát. A DVB-T által használt új digitális jelforma miatt az 1 MHz-es „hézag” többé nem áll rendelkezésre.
3. ábra: TV-csatorna DVB-T jellel
A vezeték nélküli mikrofonokhoz jelenleg rendelkezésre álló spektrum, főként az analóg és digitális TV adók párhuzamos működésének következtében, számos országban nagyon korlátozott.
Analóg TV csatorna (8 MHz széles)
RF mikrofon jelátviteli frekvenciája (200 kHz széles)
Digitális TV csatorna (8 MHz széles)
4. ábra: Ahogy az UHF tartományt az analóg és digitális TV csatornák, valamint a vezeték nélküli audio jeladó eszközök jelenleg használják
Új szolgáltatások
RF mikrofon átviteli frekvenciája (200 kHz széles)
Digitális TV csatorna (8 MHz széles)
5. ábra: Ahogy az UHF tartományt a digitális TV csatornák, a vezeték nélküli audio jeladók és az új szolgáltatások használni fogják
Egyértelmű, hogy a vezetéknélküli audio jeltovábbításhoz szükséges frekvencia erőforrások további csökkenése várható.
A televíziónak elsődleges státusza van a VHF és UHF tartományban; a vezeték nélküli mikrofonok csupán másodlagos használók. Ezért a vezeték nélküli mikrofonok működése csak akkor megengedett, ha nem zavarja a televíziós vételt. Ha egy vezeték nélküli mikrofon egy digitális TV csatornán belül működik, interferencia léphet fel (pl. „lefagy” a kép a TV képernyőn). Általános szabályként elmondható, hogy ha egy DVB-T vevőnek televíziós jelek vételére van lehetősége, vezeték nélküli mikrofon nem működhet ugyanabban a csatornában. Ahhoz, hogy egy vezeték nélküli mikrofon megbízhatóan működjön a digitális TV-vel egyazon csatornában, a mikrofonnak a digitális TV-ét jóval meghaladó jelszintre lenne szüksége.
6. ábra: Vezeték nélküli mikrofon a digitális TV csatornában
7. ábra: Vezeték nélküli mikrofon egy szomszédos csatornában
Az alábbi két hangmintában az audio jelet időközönként egy TV jel zavarja:
1. hangminta (Az audio jel időközönként egy analóg TV jel okozta interferenciának van kitéve)
2. hangminta (Az audio jel időközönként egy digitális TV jel okozta interferenciának van kitéve)
Szabad frekvenciák keresésekor számos RF vezeték nélküli vevőegység csak a stabil FM jelek szintjét jelzi, miközben a DVB-T jelszinteket nem vagy csak részben ismeri fel. Ezzel szemben a Sennheiser Evolution vezeték nélküli G2 és az új G3 vevőegységek kiválóan jelzik a DVB-T szinteket. Egy másik hatékony módja a digitális TV jelek megtalálásának, hogy a drága spektrum-analizátor helyett DVB-T set-top box-ot használunk.
A DVB-H (Digital Video Broadcasting – Handheld) próbaműködtetése például (melyet TV adások mobiltelefonra és PDA-ra való közvetítésével kapcsolatban folytattak Berlinben) szintén világosan mutatja, hogy a jövőben az audio jelek vezeték nélküli továbbítására egyre kevesebb frekvencia áll majd rendelkezésre. A mikrofon csatornákhoz szükséges frekvencia-tartományok optimális használatához új SIFM (Sennheiser Intermodulation Frequency Management) szoftverünk nyújthat segítséget, mely a többcsatornás RF vezeték nélküli rendszerekhez kiszámolja a keresztmoduláció-mentes frekvenciákat.
Ha egy vevőegység nagymértékben ellenálló a keresztmodulációval szemben, garantált a megbízható jelátvitel és a frekvencia spektrum sűrű betöltése. Az igen hatékony szűrőknek köszönhetően vevőegységeink egyszerre csak egy meghatározott frekvencia-tartományt (azaz frekvencia csoportot) “látnak” és képesek kiszűrni az interferenciát, így gondoskodva a kiváló szelektivitásról.
Bár időnként a nagyobb rugalmasság a frekvencia kiválasztását illetően előnyös lehet, azonban csökkenti az interferenciával szembeni ellenállást. Ez különösen az erős RF jeleknek kitett környezetben igaz. A széles kapcsolási sávszélesség „szélesre tárja az ablakot” a többi nemkívánatos jel (pl. digitális TV csatornák és egyéb vezeték nélküli mikrofonok), valamint annak keresztmodulációs produktumai előtt.
Mivela Sennheiser kiemelt fontosságot tulajdonít a lehető legnagyobb működési biztonság és a legkiválóbb minőségű jelátvitel elérésének, termékeink – az 5000-es és 3000-es és az új 2000 sorozattól kezdve az Evolution vezeték nélküli G2 / G3 mikrofonokig – világszerte megbízható működést biztosítanak a felhasználók számára, még a legnagyobb professzionális többcsatornás rendszerek esetén is.